Собор Трьох Святителів – Василія Великого, Івана Златоуста, Григорія Богослова
Свято Трьох Святителів відзначається на честь Івана Златоустого, Василія Великого та Григорія Богослова які є трьома найшанованішими Отціями Церкви. Вони стали важливими постатями у формуванні християнської догматики, особливо щодо Трійці, і мали великий вплив на розвиток богослужіння та організацію Церкви. 12 лютого святкується спільна пам’ять цих святителів, хоча кожен з них має і окреме свято.
Свято було встановлено після суперечки, яка виникла в Цариграді за 700 років після смерті святителів, у часи правління Олексія I Комніна. Митрополиту Євхаїтському Івану був сон, в якому святі отці сказали, що немає серед них “першого чи другого”. Тому він об’єднав їх пам’ять в один день, наказавши служити особливу службу.
Іконографія
Собор Трьох Святителів в українському іконопису найчатіше є ростовими храмовими іконами. На них святі зображені у архієрейському облаченні – фелонах (зазвичай поліставріонах) і омофорах. У руках жезли і Євангелія. У другій половині XVII століття святителі почали зображуватися у митрах. Характерні портретні риси — довга чорна борода у Василія, коротка чорна у Івана, та довга сива у Григорія. Іноді замість Григорія Богослова зображується папа Григорій Двоєслов. Святого можна ідентифікувати за папською тіарою.
Михайло Скоп
Ікони “Собор Трьох Святителів – Василія Великого, Івана Златоуста, Григорія Богослова”
Ікони “Собор Трьох Святителів – Василія Великого, Івана Златоуста, Григорія Двоєслова”