Пророк Ілля
Ілля (івр. «могутність Господня») народився в Тесвії Гілеадській приблизно 900 р. до н.е. З юних років він жив у пустелі, присвятивши себе молитві та посту. Його місія полягала у викритті ідолопоклонства, яке ширилося за правління ізраїльського царя Ахава, що закликав євреїв служити Ваалові. Ілля проголосив Ахаву: «За твоє нечестя в ці роки не буде ні дощу, ні роси, хіба що за моєю молитвою» (1 Цар. 17:1). Після цього, коли настала тривала посуха й голод, пророк оселився біля струмка Керіт, звідки пив воду, а їжу йому приносили ворони (1 Цар. 17:3–6). Коли струмок висох, Бог направив Іллю до вдови з міста Сарепти Сидонської, що мала останні запаси борошна й олії. Пророк повелів приготувати хліб і запевнив, що запасів їжі вистачить до кінця посухи, що й сталося. Коли пізніше помер син цієї вдови, Ілля тричі помолився, і хлопець повернувся до життя (1 Цар. 17:17–24).
Через три з половиною роки Ілля повернувся до Ахава та зібрав ізраїльський народ на горі Кармел, щоб довести силу єдиного Бога. Він запропонував жерцям Ваала закликати їхнього бога зійти вогнем на жертву, але їхні молитви не були почуті. Ілля, збудувавши жертовник, окропив його водою, після чого Бог послав вогонь, що поглинув жертву (1 Цар. 18:36–39). Народ визнав істинного Бога, а Ілля стратив жерців Ваала. Після цього Ілля піднявся на гору й вимолив дощ, що приніс кінець засухи. Цариця Єзавель стала переслідувати пророка, і він змушений був сховатися в пустелі. На горі Хорив, де колись з’являвся Господь Мойсею, Ілля почув Божий голос, що обіцяв підтримку від 7000 праведників, які не вклонялися ідолам, і направив його до майбутнього учня Єлисея. Коли наближався час вознесіння Іллі, Єлисей йшов за ним. Ілля дозволив йому попросити благословення, і Єлисей побажав подвійної частки духу пророка. Раптово з’явилася вогненна колісниця, яка вознесла Іллю, а Єлисей отримав його плащ як символ подвійної сили (2 Цар. 2:11–13). Пророк Малахія (Мал. 4:5) провістив повернення Іллі перед Господнім Днем, що спонукало деяких євреїв вважати Івана Хрестителя втіленням Іллі. На горі Преображення Ілля разом з Мойсеєм з’явився поруч із Господом.
Іконопис
Пророк Ілля зображується сивим, з припіднятими пасмами волосся й довгою бородою. Його гіматій підбитий волосяницею, символом пустельницького життя. У руках він тримає сувій із цитатами або меч, яким побивав жерців Ваала. Його можна бачити в пророчому ряді іконостаса, на іконі “Богородиця з Похвалою”, “Преображенні”. Також зображається на осібних та сюжетних іконах “Пророк Ілля в печері”, “Вогняне сходження пророка Іллі”.
Михайло Скоп